CODE ROOD weeralarm voor het noorden
Geschreven door Ed Aldus van Buienradar
4 februari 2026 5:15
Vanochtend komt er in Groningen, Friesland en Drenthe door ijzel op grote schaal verraderlijke gladheid voor. Hierdoor is er een grote kans op ongelukken. Ga niet de weg op! Voor deze gladheid is code rood van kracht tot 10:00 uur.
Ons land ligt nog altijd op het grensvlak tussen koude en zachte lucht, wat zorgt voor zeer grote temperatuurtegenstellingen en duidelijke weersverschillen. Het KNMI heeft dan ook voor vanochtend tot 10 uur voor de provincies Groningen, Friesland en Drenthe code rood (weeralarm) afgegeven in verband met ijzel en grootschalige verraderlijke gladheid. Daarnaast bestaat er kans op plaatselijk lichte regen die op een bevroren ondergrond direct kan leiden tot nieuwe ijzelvorming. In het noorden van het land ligt de temperatuur onder het vriespunt met lichte vorst.
In het zuiden van het land ziet het weer er vanochtend totaal anders uit. Vanuit het zuiden komt daar de zon steeds vaker tevoorschijn en blijft het droog. De temperatuur ligt hier aanzienlijk hoger, met in de zuidelijke helft waarden tot maar liefst 7 graden. De wind komt uit het zuidoosten en waait zwak tot matig. Langs de noordkust waait de wind aan zee aanvankelijk nog vrij krachtig.
Vanmiddag is het in een groot deel van het land mooi februariweer, met veel zon en het blijft droog. Later verschijnt er vooral in Zeeland meer bewolking. Het noorden is een ander verhaal: daar domineert de bewolking, al wordt ook daar geen neerslag meer verwacht. De temperatuurverschillen zijn groot, met een maximum rond het vriespunt in het noordoosten van Groningen, 8 graden in het midden van het land en plaatselijk zelfs 11 graden in het zuiden. In het noordoosten is het dan ook nog winters weer, terwijl je in het uiterste zuiden, bij weinig wind, met de zon erbij en een temperatuur van 11 graden bijna van lenteachtige trekjes kunt spreken. Er staat een zwakke tot matige oostenwind, in het noordelijk kustgebied matig tot vrij krachtig.
Vanavond en vannacht zijn er brede opklaringen, terwijl het noorden eerst nog lange tijd te maken heeft met tamelijk veel bewolking. Het blijft in het hele land droog. De temperatuurverschillen blijven aanwezig en de minimumtemperaturen komen uit op ongeveer -3 graden in Groningen, rond het vriespunt in het midden van het land en +2 graden in Zeeland. De oostenwind waait matig, langs de kust vrij krachtig tot krachtig.
Morgen domineert de bewolking, al zijn er ook regio’s, met name een strook over het midden van het land, waar de zon nog goed tevoorschijn kan komen. Verder blijft het grotendeels droog. In het zuiden van het land bestaat wel kans op wat lichte regen of motregen. De wind komt nog altijd uit de bekende oosthoek en waait matig, langs de kust vrij krachtig tot krachtig. De middagtemperatuur varieert van rond het vriespunt in het uiterste noordoosten tot 7 graden in het zuiden van het land.
De komende dagen zien we een licht wisselvallig weertype, waarbij het ook in het noordoosten van het land zachter wordt. Er is veel bewolking aanwezig, al komt de zon soms even tevoorschijn. Af en toe valt er wat lichte regen of motregen; grote neerslaghoeveelheden worden niet verwacht.
De temperatuur zit duidelijk in de lift, met in het weekend maxima rond de 10 graden. Daarmee worden dus ook in het noordoosten van het land beduidend hogere temperaturen berekend, waardoor de kans op nachtvorst daar nagenoeg (tijdelijk) verdwijnt.
Bron: Buienradar
